Czy łóżko rehabilitacyjne to konieczność?

Choroba nie wybiera i tak naprawdę nikt się jej nie spodziewa. Często jednak, musimy się zmagać z jej konsekwencjami, czy tego chcemy czy nie. Sytuacja, w której bliska nam osoba zostaje na stałe, lub nawet na jakiś czas, przykuta do łóżka, z pewnością nie jest komfortowa. Opieka nad chorym wymaga mnóstwo sił, zarówno tych psychicznych, jak i fizycznych. Istnieją jednak sprzęty, które są w stanie nieco odciążyć osoby, opiekujące się bliskimi na co dzień. Zaliczają się do nich łóżka rehabilitacyjne, których zakup lub wypożyczenie, może być najlepszą możliwą decyzją.

Dlaczego warto korzystać z łóżka rehabilitacyjnego?

Pomoc osobie, która nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, lub ma z tym duże problemy, wymaga mnóstwo siły. Już po krótkim czasie, opiekun może odczuwać skutki tak wytężonej pracy, do których przede wszystkim zaliczają się bóle kręgosłupa. Wykorzystując jednak łóżka rehabilitacyjna, możemy w znacznym stopniu odciążyć tę część naszego ciała. Jak to możliwe?

Nowoczesne łóżka rehabilitacyjne są wyposażone w wiele przydatnych funkcji, do jakich należy możliwość regulowania ich wysokości przy pomocy prostego pilota. Dzięki temu, opiekun nie musi się cały czas schylać, aby umyć czy przebrać chorego. W dowolny sposób, ustawia on łóżko na wysokości, odpowiadającego jego potrzebom, tak by po prostu było mu wygodnie.

Co więcej, elektryczne łóżka rehabilitacyjne, pozwalają także na unoszenie ich poszczególnych części, ułatwiając zmianę pozycji, w jakiej znajduje się chory. Opiekun nie musi zatem wysilać się, aby na przykład unieść tułów pacjenta, a następnie zabezpieczyć go poduszkami, by znalazł się w pozycji półsiedzące. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, aby zagłówek łóżka, lub segment znajdujący się pod kolanami chorego, uniósł się pod właściwym kątem.

Warto w tym miejscu również wspomnieć o tym, iż łóżka rehabilitacyjne posiadają opuszczane barierki boczne, które zapewniają bezpieczeństwo choremu. Natomiast kółka, umożliwiają swobodne przemieszczanie łóżka, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Czy łóżka rehabilitacyjne są drogie?

Niestety, podobnie jak i inne sprzęty tego rodzaju, łóżka rehabilitacyjne nie należą do najtańszych produktów. Ich zakup to jednak bardzo dobra inwestycja, biorąc pod uwagę to, jak bardzo ułatwiają one codzienną opiekę nad osobą chorą. Dodatkowo, istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup takiego specjalistycznego sprzętu, które może wynosić nawet ponad połowę jego wartości.

Innym rozwiązaniem jest także wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego, co w niektórych przypadkach może być nieco bardziej opłacalne. Wiele sklepów zajmujących się handlem sprzętem medycznym tego rodzaju, oferuje swoim klientom również jego wypożyczenie. Warto zatem poszukać takich sprzedawców, w czym pomóc nam może chociażby Internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *