Czy możesz się sam rehabilitować?

Rehabilitacja w domu

Niektóre schorzenia są o wiele bardziej proste w rehabilitacji, do tego stopnia, że możliwe jest wykonywanie wielu zabiegów w domu i zupełnie samodzielnie. Osoby, które potrzebują rehabilitacji, muszą wcześniej wykupić sporo różnych rozwiązań takich jak pasy brzuszne lub specjalne meble. Często z wymogiem rehabilitacji wiąże się też konieczność dostosowania mieszkania do potrzeb osoby chorej, czyli wdrożenie jakichś dodatkowych poręczy, wyciągów lub specjalne przygotowanie łazienki. Dzięki temu pacjent może bez przeszkód lub z większą łatwością poruszać się po własnym mieszkaniu i będzie po prostu czuł się lepiej – komfort daje sporo dodatkowej pewności siebie.

Wysoka jakość – to bez zmian coś najbardziej istotnego

Jeśli z pewnych przyczyn nie chcemy lub nie możemy postarać się o kontakt z profesjonalnym rehabilitantem, a jesteśmy na tyle mobilni, by samodzielnie sobie poradzić, warto korzystać wyłącznie z pomocy jak najwyższej jakości. Sprzęty i dodatki, np. pasy na przepuklinę, nie mogą być ani przestarzałe, ani skomplikowane w obsłudze. Podczas wyboru sprzętu należy być świadomym, że niejednokrotnie od jego jakości zależy powodzenie rehabilitacji, a jeśli coś się zepsuje, nikt nie zdąży nam pomóc. Zakupy należy zrobić w profesjonalnych sklepach, w miarę możliwości pod okiem osoby, która doskonale zna temat.

Żeby nie zaszkodzić

Gotowość do samodzielnej rehabilitacji jest bardzo ważna, ale nie każdy powinien się porywać na coś takiego. Niektóre urazy powodują brak lub ograniczenie mobilności osoby chorej i jest ona wtedy zdana na pomoc innych. Gdy już zacznie trochę chodzić i poruszać się w sposób samodzielny, często chce pozbyć się towarzystwa. Jest to jednak niebezpieczne, może doprowadzić np. do zaprzestania ćwiczeń.

2 komentarze do “Czy możesz się sam rehabilitować?”

  1. Miałam starszą ciotkę po skomplikowanym złamaniu stawu biodrowego, strasznie upartą. Gdyby nie miły rehabilitant, nie wyleczyłaby się, bo w ogole nie chciała ćwiczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *